@m3sut adlı kişiyi takip et
Deriner Barajı
[23 Şub 2012 | 3 yorum | 2.858 defa]

deriner barajıGeçenlerde “Mühendislik Harikası Deriner Barajı” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bugün siteme gelen ziyaretçilerin Google’dan hangi kelimeleri arayarak bana ulaştığını gördüğümde “artvin deriner barajı” etiketi ile bir çok ziyaretçinin geldiğini gördüm. Çünkü yarın (24 Şubat 2012) Deriner barajı su tutmaya başlayacağı gün. Yani bir nevi biraçılış töreni vs. gerçekleşecek. Sanırım birileri araştırma yapıyor ve yarın bu bilgileri kullanacaklar. Umarım yürekli bir gazeteci veya sivil toplum örgütü başkanı vs. çıkıp Yarın ki açılış töreninde önceki ve buradaki yazımda bulunduğum şikayetleri dile getirir !

Aynı zamanda baraj için yapılan yolların açılışı da yapılacakmış. Daha 3 saat önce o yolu kullanmış birisi olarak henüz bitmesi için aylara ihtiyacı olan yolların biran önce açılışının yapılması nedeni anlamıyorum. Sanırım Bazı Genel müdürler ve Bakanların programına uyulmaya çalışılıyor.

Yol yapılmış bariyeri yok, asfaltı yok… Adeta patates tarlası gibi bir yolun açılışı için hazırlık yapılıyor. Rezillik !

Neyse, yazacak pek bir şey bulamıyorum. Yarınki açılışta doğanın durumu, yolların durumu vb. önceki yazımda da bahsettiğim konulardan bahsedebilecek olanlara şimdiden teşekkürler.

idefix.com, ödüllü bilgi yarışması
[2 Şub 2012 | 1 yorum | 2.016 defa]

Geçenlerde Facebook’da dolaşırken, arada sırada kitap aldığım idefix.com’un sayfasında kitap ödüllü bir yarışmanın olduğunu görmüştüm. Yarım saat içinde başlayacağı belirtilmişti. Bende şansımı deniyeyim dedim ve katıldım. 2-3 gün sonra e-posta’larımı kontrol ederken idefix’den Lale Hanım’ın mailini gördüm. Yarışmayı kazanmışım fakat ödülümün gönderilmesi için bu maile cevap vermem gerekiyormuş falan filan… Maili cevapladıktan 2 gün sonra yani bugün :) kazandığım kitap elime ulaştı. Richard Bach’ın “Martı Jonathan Livingston” isimli kitabı… Daha önceden okuduğum hacimi küçük olsa da içerisindeki anlatılan öyküden çok şey çıkardığım, kısacık ama kitap bittikten sonra yazılanlardan daha çok düşündüğüm bir öykü…

Okumama rağmen kütüphanemde olmadığı için elime ulaşması beni sevindirdi diyebilirim.

Kitap hakkında kısaca; klişeleşmiş gerçeklerin reddedilmesi, sürü psikolojisinden kopuşun önemi vb. birçok önemli mesaj veren, herkesin kütüphanesinde bulundurması gereken bir kitap diyebilirim.

Bu ayın Videosu Sezen Aksu, İkinci Bahar
[30 Oca 2012 | 5 yorum | 2.178 defa]

Geçen ay başlattığım bu ayın videosu muhabbetine bu ay da Sezen Aksu’dan İkinci Bahar şarkısı ile devam edelim istedim. Gerçi bu ay video olmadı ama idare edin. Biraz nostalji yapmak istedim…

please install flash
Albert Camus, Yabancı
[16 Oca 2012 | Yorum yok | 2.290 defa]

Albert Camus’un 1942 yılında yazdığı ve 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü alan Yabancı romanını ne zamandır duysam da okumaya fırsatım olmamıştı. Ayrıca kitabı biraz araştırdım ve Varoluşçuluk’un önemli eserleri arasında olduğunu görünce merağım biraz daha arttı diyebilirim. Bunun üzerine kitapyurdu’ndan ales ve kpds kitaplarımı sipariş ederken Camus’un Yabancı isimli romanını da araya sıkıştırdım. :)

Nobel Edebiyat Ödülü almasından da anladığımız gibi Albert Camus’un en çok ses getiren romanı Yabancı’dır. Camus, romanında; bir Fellah (Arap) öldüren ve bu suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için toplum dışına itilen bir “yabancı” aracılığı ile 20. Yy. insanının içine düştüğü yabancılaşmayı anlatıyor.

Kitabın ilk cümlesi bile Camus’un genç roman kahramanı Maursault’nun çevreye ne kadar yabancılaştığının ayrı bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. “Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum.”

Camus, Maursault’nun dış dünya ile arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılaşmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getiriyor.

Eurovision Saçmalığı
[13 Oca 2012 | 1 yorum | 1.997 defa]

Bakıyorum da günlerdir her sene olduğu gibi Eurovision yorumları dönmeye başladı. Ülkemizi temsilen Can Bonomo’nun da katılacağını bilmeyenimiz yoktur heralde.

Sanırım Eurovision’u en çok bizim ülkemiz ciddiye alıyor. Her yıl aynı dönemlerde medyamızı da meşgul ediyor. Adeta bir ritüel halini almış durumda bu durum…

Sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde; yok bu seçildi, falancı seçilseymiş daha iyi olurmuş vs. yorumlar okuyorum… Şunu söylemek isterim ki; kim seçilirse seçilsin kesinlikle memnun olmayan bir kesim olacaktır. Bunu için bunun üzerine bu kadar gitmeye gerek yok bence…

Anlamadığım nokta müzik kalitesi ile uzaktan yakından alakası olmayan bir yarışmanın toplumumuz ve medya tarafından bu kadar ciddiye alınması nedendir?

Benim yorumumu soracak olursanız günler önce twitter’da da söyledğim gibi Can Bonomo iyidir. Ama Eurovision’un kaliteli müzikle uzaktan yakından ilgisi yoktur.